جهت عضویت در کانال تلگرام تکتاوب کلیک کنید

CSS Sprite چيست؟

آيا با مفهوم CSS Sprite آشنايي داريد؟ اسم آن ميتواند تا حدي فريبنده باشد، احتمالا تاکنون با دکمه هايي که حالت روشن و خاموش آنها در يک تصوير قرار گرفته اند برخورد داشته ايد که با تغيير مکان تصوير زمينه حالات مختلفي را نشان ميدهند.

استفاده از این تکنیک را CSS Sprite مینامیم با این تفاوت که بجای قرار گرفتن دو عکس میتوانید تعداد نامحدودی عکس و آیکون را در یک تصویر بگنجانید. CSS Sprite اولین بار در بازی های کامپیوتری بکار گرفته شد که در آن با لود کردن یک تصویر و نشان دادن بخشهای مختلف آن در هر لحظه سرعت پردازش را تا حد زیادی در مقایسه با بارگزاری چندین عکس افزایش میداد.

چرا باید بوسیله CSS Sprite این همه عکس را یکی کنیم؟ آیا لود شدن تصاویر کوچکتر سرعت را افزایش نمیدهد؟

شما با استفاده از تکنیک CSS Sprite میتوانید سرعت سایت خود را تا حد زیادی اقزایش دهید. تا همین چند وقت پیش همه طراحان سایت عکس ها را به تصاویر کوچکتر تقسیم میکردند تا صفحات سریعتر بارگزاری شوند ولی این تکنیک با فریب چشم انسان و نشان دادن تصاویر در هر گوشه از صفحه این حس را میدهد که سرعت بارگزاری افزایش یافته است ولی در واقع هرکدام از این تصاویر یک فراخوان از HTTP را بهمراه دارد و بازدهی صفحه شما را به شدت کاهش میدهد.

بررسی سایت های سرشناس نشان میدهد که تنها ۵ تا ۳۸ درصد از زمان لود شدن صفحات آنها صرف دانلود HTML شده و بقیه ۶۲ تا ۹۵ درصد صرف فراخوان HTTP و پیکربندی مطالب میشود (تصاویر، اسکریپت و استایل) با توجه به اینکه مرورگرها بین ۲ تا ۴ فراخوان بطور همزمان انجام میدهند تجربه نشان داده است که با افزایش تعداد فراخوان ها سرعت بارگزاری سایت به شدت کاهش می یابد.

هر تصویر یا تصویر زمینه در سایت شما فراخوان HTTP جدایی ارسال میکند و میتوانید تصور کنید که بدون CSS Sprite چه مقدار سرعت را از دست میدهید.

استفاده سایت های معتبر از css sprites

استفاده سایت های معتبر از css sprites

CSS Sprite چگونه انجام میشود؟

اجازه بدهید که قبل از توضیح روش CSS Sprite یک نمونه از تاثیر آن را بررسی کنیم. دقت کنید که در CSS زیر هرکدام از عکس ها بصورت جداگانه و با یک دستور فراخوان میشوند.

کد CSS قبل از تغییر

کد CSS قبل از تغییر

با استفاده از CSS Sprite در مثال بالا میتوانیم بجای ۱۰ تصویر مجزا (۲ تصویر برای هر آیکون) یک تصویر بزرگتر داشته باشیم. تصویری به عرض آیکونی که بیشترین عرض را دارد و به ارتفاع مجموع ارتفاع آیکون ها بعلاوه ۱۰ پیکسل (به تعداد عکس ها) میسازیم و آیکون ها را بصورت چپ چین از بالا و به فاصله یک پیکسل بین آنها در تصویر قرار میدهیم.

آیکون ها قبل از تکنیک CSS Sprite

آیکون ها قبل از تکنیک CSS Sprite

حالا کد CSS جدید را به شکل زیر میسازیم، همانطور که میبینید تنها یک تصویر زمینه قرار دارد و بقیه دستورها با جابجایی این تصویر با استفاده از مختصات X و Y آیکون ها را به نمایش میگذارند.

کد CSS بعد از تغییر

کد CSS بعد از تغییر

با استفاده از CSS Sprite در این مثال ساده تعداد فراخوان HTTP 9 عدد کاهش یافته و حجم تصویر ۵/۶ کیلوبایت کمتر شد حالا تصور کنید که تا چه حد میتواند در افزایش سرعت سایت موثر باشد.

آیکون ها بعد از تکنیک CSS Sprite

آیکون ها بعد از تکنیک CSS Sprite

چه تصاویری برای CSS Sprite مناسب نیست؟

CSS Sprite برای تصاویری که در سایت شما ثابت هستند و تغییر زیادی در طول زمان نمیکنند مناسب است، آیکون ها نمونه مناسب برای استفاده از تکنیک CSS Sprite هستند. با توجه به اینکه تمام این تصاویر باید در یک تصویر گنجانده شوند چیدمان آنها نقش زیادی در حجم تصویر کلی دارد پس تصاویری که از نظر ابعادی همخوانی مناسب ندارند برای روش CSS Sprite در یک تصویر کلی مناسب نیستند. شما میتوانید مجموعه تصاویر را در ۲ یا ۳ تصویر اصلی بگنجانید.

ارسال نظر