جهت عضویت در کانال تلگرام تکتاوب کلیک کنید

بلاک کردن آی پی از طریق .htaccess

بلاک کردن آی پی به این معنی می باشد که درخواست هایی که از یک آی پی مشخص که در کانفیگ شبکه مسدود شده است به شبکه ارسال می‌شود ریجکت یا رد می‌شود.

کاربرد مسدود کردن یا بلاک آی پی زمانی می‌باشد که شبکه شما تحت حمله توسط اون آی پی می باشد که با مسدود کردن اون آی پی از بروز مشکل در شبکه جلوگیری می‌شود.

اگر وب سایتی دارید ممکن است وب سایت شما تحت حمله توسط یک یا یک رنج از آی پی باشد که برای جلوگیری از بروز مشکل و یا هدر رفتن ترافیک مخصوصاً در حمله‌های DDOS می‌توان بعد از تشخیص حمله و آی پی به مسدود کردن آی پی از طریق htaccess پرداخت.

البته در صورتی که برای پردازش وب سایت خود از وب سرور آپاچی استفاده می‌کنید امکان استفاده از htaccess وجود دارد در غیر این صورت باید از روش‌های دیگر استفاده کنید.

در این مقاله به آموزش مسدود کردن آی پی از طریق htaccess می پردازیم، با ما همراه باشید.

بلاک کردن آی پی از طریق .htaccess

ابتدا در صورت نبود فایل .htaccess در public_html یا ریشه‌ی پوشه‌ی وب سایت خود این فایل را با همین نام ایجاد کنید. سپس خط های زیر رو در درون آن قرار دهید:

Require all granted        #First allow all
Require not ip 192.168.1.10      #Block single IP
Require not ip 192.168.1.0/24      #Block IP range
Require not ip 192.168.1.11 10.10.0.1/32    #Block mutile IPs and range

با اضافه کردن خطوط بالا، شما آی پی 192.168.1.10 رو به صورت تکی بلاک می‌کنید و همچنین رنج آی پی 192.168.1.0/24 رو هم مسدود می‌کنید که با عوض کردن این مقادیر با آی پی مورد نظر از دسترسی اون آی پی به وب سایت خود جلوگیری کنید.

ارسال نظر