جهت عضویت در کانال تلگرام تکتاوب کلیک کنید

Wireframe چیست؟

قبل از طراحی و پیاده سازی یک وب سایت، داشتن اطلاعاتی کامل از جزئیات طرح الزامی است. به طور کلی Wireframe یک راهنمای تصویری کامل از وب سایت قبل از شروع طراحی است که چهارچوب کلی وبسایت را مشخص می کند و معمولا طراحان حرفه ای وبسایت این مورد را از مشتریان خود می خواهند. بعنوان مثل اگر بخواهیم یک وب سایت خبری طراحی و پیاده سازی کنیم، ابتدا باید بدانیم اطلاعات کاملی از این وبسایت خبری داشته باشیم تا بتوانیم طرح را پیاده کنیم.
مواردی مثل: طول وبسایت، محل قرارگیری سربرگ، تعداد بلوک های سایت، مکان قرار گیری آخرین اخبار، تعداد ستوی های وبسایت و… هستند که در ادامه به جزئیات آن همراه با نمونه هایی از Wireframe و نحوه ساختن آنها بیشتر می پردازیم.

 

در یک Wireframe نباید نهایت گرافیک را به کار برد! با یک قلم و کاغذ معمولی ویا با نرم افزار Point ویندوز هم می توان Wireframe را ایجاد کرد. این کار باعث می شود تا به قول خودمان دست طراح را برای زدن طرح بیشتر باز کنیم!

مزایای استفاده از Wireframe قبل از شروع به کار:

صرفه جویی در وقت.
عدم سردرگمی طراح برای پیاده سازی طرح.
داشتن یک پیش نمایش از سایت قبل از شروع به طراحی.
مشخص کردن عناصر قرار گرفته برروی طرح.
تغییر و تنظیم عناصر کاربری.

از کجا شروع کنیم؟

برای کشیدن یک Wireframe نیاز به ابزار خاصی نیست و راه های زیادی برای این کار وجود دارد. استفاده از برنامه های گرافیکی، نرم افزار Photoshop, Point و…

ویا حتی استفاده از یک قلم و کاغذ معمولی!

وب سایت هایی هم برای ساختن وجود دارد که از معروف ترین آنها میتوان به: wireframe.cc – gomockingbird.com – cacoo.com و lumzy.com اشاره کرد.

ارسال نظر