جهت عضویت در کانال تلگرام تکتاوب کلیک کنید

استیبل کوین چیست و چگونه کار میکند؟

موارد استفاده استیبل کوین ها

استیبل کوین ها دسته ای از ارزهای دیجیتال هستند که تلاش می کنند با پشتوانه دارایی های خاص یا با استفاده از الگوریتم هایی برای تنظیم عرضه خود بر اساس تقاضا، قیمت را ثابت نگه دارند.

اولین استیبل کوین در سال 2014 منتشر شد و توجهات را به خود جلب کرد، زیرا استیبل کوین ها سرعت و امنیت یک بلاک چین (blockchain) را ارائه می دهند و در عین حال از نوسانی که بیشتر ارزهای دیجیتال تحمل می کنند در امان هستند.

استیبل کوین ها عمدتاً برای خرید ارزهای دیجیتال در پلتفرم های معاملاتی که جفت معاملات ارز فیات ارائه نمی کردند، استفاده می شد. ارز فیات به ارزهای مورد حمایت دولت اطلاق می شود که کالاهایی مانند طلا یا نقره از آن پشتیبانی نمی کنند. با افزایش پذیرش آنها، استیبل کوین‌ها اکنون در چندین سرویس مالی مبتنی بر بلاک چین مانند پلتفرم‌های وام‌دهی استفاده می‌شوند و حتی می‌توانند برای پرداخت کالاها و خدمات استفاده شوند.

استیبل‌کوین‌ها نسخه‌های مبتنی بر بلاک‌چین ارزهای فیات هستند، به این معنی که قابل برنامه‌ریزی هستند و می‌توانند با برنامه‌های کاربردی مبتنی بر بلاک چین و قراردادهای هوشمند (که قراردادهای خوداجرا با کد نوشته شده‌اند) تعامل داشته باشند.

در این رابطه بخوانید: رقابت برای ثبات: بررسی و مقایسه دو استیبل کوین پرکاربرد، تتر و دای

درک استیبیل کوین ها

ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتر نوسانات قیمتی زیادی دارند که به میزان عدم قطعیت مربوط به تغییرات در ارزش دارایی اشاره دارد. این نوسانات می‌تواند در دو دسته نوسانات کم و بیشتر تقسیم شود. برای اندازه‌گیری نوسانات، بازده روزانه با نگاه به درصد دارایی در نقاط مختلف قابل مشاهده است. استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان وسیله مبادله باید قدرت خرید دارایی‌ها را در دوره‌های زمانی معین تضمین کند. استیبل کوین‌ها به عنوان راه حلی پایدارتر برای مبادلات معرفی شده‌اند که ارتباط مستقیمی با ارزش ارزی ثابت مانند دلار یا طلا دارند. این پایداری ارتباطی با مکانیزم‌هایی مانند پشتوانه دارایی به دست می‌آید که از طریق آن، ارزش یک استیبل کوین با ارزش دارایی پشتوانه‌اش ارتباط دارد.

موارد استفاده استیبل کوین ها

مزیت مبتنی بودن بر بلاک چین بودن به دارندگان استیبل کوین امکان می دهد از فرصت های متعدد استفاده کنند. اولین استیبل کوین ها به عنوان جایگزین ارزهای فیات در صرافی ها منتشر شدند و برای سرمایه گذاران پناهگاهی امن ایجاد کردند تا از نوسانات سایر دارایی های ارزدیجیتال در امان باشند.

اکنون می‌توان از استیبل‌کوین‌ها برای وام‌دهی با نرخ‌هایی بهتر از نرخ‌هایی که توسط حساب‌های پس‌انداز سنتی ارائه می‌شود استفاده کرد یا وام‌های پشتوانه ارزهای دیجیتال در فضای مالی غیرمتمرکز (DeFi) دریافت کرد. ممکن است استیبل کوین‌ها بازدهی بالاتری نسبت به محصولات پس‌انداز سنتی داشته باشند، اما توجه به این نکته ضروری است که دولت خدمات استیبل کوین ها را بیمه نمیکند.

استیبل کوین‌ها در شبکه‌های بلاک چین مختلفی صادر شده‌اند که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند و به طور گسترده در فضای DeFi و در صرافی‌ها استفاده می‌شوند. شبکه‌های بلاک چین که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند، به برنامه‌هایی مانند صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) اجازه می‌دهند تا بر بستر آنها ساخته شوند. صرافی های غیرمتمرکز بازارهایی هستند که در آن معاملات مستقیماً بین معامله گران انجام می شود.

از استیبل کوین ها همچنین می توان برای پرداخت حقوق معادل ارزهای دیجیتال استفاده کرد، زیرا با استفاده از آنها انتقال پول بین المللی ارزان تر است. فقط کارمزد تراکنش برای انتقال وجوه در بلاک چین باید پرداخت شود. علاوه بر این، تراکنش های برون مرزی با سرعت بیشتری روی بلاک چین تسویه می شوند و بسته به عوامل متعددی بین چند ثانیه تا یک ساعت زمان می برند. این عوامل شامل نوع شبکه مورد استفاده، ازدحام احتمالی شبکه، مبلغ پرداختی به عنوان کارمزد و پیچیدگی تراکنش است. با این حال، سیستم مالی سنتی ممکن است چند روز طول بکشد تا معاملات برون مرزی را تسویه کند.

ارزهای دیجیتال سنتی قیمت ثابتی ندارند و ممکن است به شدت نوسان داشته باشند، اما نوسانات کم استیبل کوین ها به سرمایه گذاران کمک می کند تا سرمایه خود را در بلاک چین حفظ کنند و در عین حال ریسک را کاهش دهند. صرافی ارز دیجیتال نیپوتو امکان خرید تتر USDT را برای شما فراهم کرده است.

استیبل کوین ها چگونه ثابت هستند؟

ارزهای فیات صادر شده توسط دولت از طریق اقدامات مقامات کنترل کننده مانند بانک های مرکزی که تضمین می کنند قیمت ارزهای آنها نسبتاً ثابت است، ثابت می مانند. استیبل کوین ها می توانند توسط کالاهای فیزیکی مانند طلا، الگوریتم ها یا ارزهای فیات صادر شده توسط دولت پشتیبانی شوند.

استیبل کوین ها از ثبات ارائه شده توسط بانک های مرکزی و دولت برای ایجاد ذخایری به صورت ارزهای فیات تحت حمایت دولت، مانند دلار آمریکا استفاده می کنند. برای کسب درآمد از ذخایر استیبل کوین، برخی از وجوه پشتوانه استیبل کوین ها به اوراق بهادار با درآمد ثابت مانند بدهی های شرکتی کوتاه مدت و تعهدات بدهی با پشتوانه دولت تخصیص داده می شود که تضمین می کند وجوه قابل بازخرید و پشتیبانی کافی است.

استیبل کوین ها از طریق چند مکانیزم اساسی، از جمله پشتوانه فیات، پشتوانه ارز دیجیتال، پشتوانه کالا و پشتوانه الگوریتم، پایدار می مانند.

منبع خبر: https://nipoto.com/mag/stablecoins-101-what-are-crypto-stablecoins-and-how-do-they-work/

ارسال نظر